Teksty Ojców

Strona sponsorowana: „O szczęśliwym życiu” Augustyna (10)

Rozmowa Augustyna z przyjaciółmi podczas przyjęcia urodzinowego zakończyła się żartami z akademików, których nieustanne poszukiwanie prawdy czyniło według Augustyna nieszczęśliwymi… Bohaterowie wracają jednak na drugi dzień, żeby podjąć znowu rozmowę o szczęściu. Zapraszamy na kolejny odcinek przekładu „O szczęśliwym życiu” Agustyna z Hippony.

O szczęśliwym życiu

Następnego dnia, w podobny sposób po śniadaniu, lecz tym razem później niż wczoraj, zebraliśmy się tam gdzie poprzednio.

– Późno – mówię – przyszliście na ucztę. Nie sądzę, by dopadła was niestrawność, ale raczej spokój o małą ilość dań. Wydaje się, że nie musieliście wcześniej przychodzić uznając, że szybko zjecie, to co będzie podane. Nie należy bowiem przypuszczać, by wiele pozostało z wczoraj, skoro nawet w tym uroczystym dniu urodzin tak niewiele dań podano. Być może słusznie. Lecz nawet ja nie wiem, co dla was przygotowano. Ktoś inny bowiem nie zaprzestaje zapewniać wszystkim, a szczególnie teraz, wszelkiego pożywienia (lecz my najczęściej rezygnujemy z jedzenia albo z powodu słabości albo przesytu albo zajęcia). Jeśli się nie mylę, zgodziliśmy się wczoraj nabożnie i jednogłośnie, że Ten, który pozostaje w ludziach, czyni ich szczęśliwymi. Skoro rozumowanie dowiodło, że szczęśliwym jest ten, kto ma Boga, a nikt z was temu nie zaprzeczył, pozostaje jeszcze jedna kwestia, kto, według was, ma Boga. Jeśli mnie pamięć nie myli pojawiły się trzy zdania. Część bowiem ustaliła, że Boga ma ten, kto czyni to, co Bóg chce. Inni jednak powiedzieli, że ten ma Boga, kto dobrze żyje. Wedle pozostałych Bóg jest w tych, w których nie ma ducha zwanego nieczystym.

Być może jednak wszyscy pod tymi różnymi słowami odczuwają jedno i to samo. Jeśli bowiem rozważymy dwa pierwsze zdania, że każdy, kto dobrze żyje, czyni to, czego chce Bóg oraz że każdy kto czyni to, czego chce Bóg, żyje dobrze, to przecież niczym innym niż czynieniem tego, co się Bogu podoba jest dobre życie. Chyba że inaczej myślicie o tym zagadnieniu?

Zgodzili się ze mną.

– Ale trzecie zdanie trzeba rozważyć nieco dokładniej, dlatego, że w świętym obrządku kościoła, o ile wiem, zazwyczaj dwojako używa się nazwy „nieczysty duch”. Albo mówi się, że z zewnątrz opanowuje duszę, mąci zmysły i doprowadza ludzi do jakiegoś szaleństwa, a ci, którzy starają się go wypędzić nakładają rękę lub egzorcyzmują, czyli wypędzają go przez zaklinanie Bożym imieniem. Z drugiej jednak strony o każdą w ogóle nieczystą duszę nazywa się „nieczystym duchem”. Dlatego pytam cię, chłopcze, który prawdopodobnie przytoczyłeś to zdanie ze spokojem i czystością ducha, kto wedle ciebie nie ma nieczystego ducha. Czy ten, kto nie ma demona, przez którego ludzie zazwyczaj stają się szaleńcami, czy ów, kto już oczyścił swą duszę z wszelkich wad i błędów?

– Zdaje mi się – mówi – że ten nie ma nieczystego ducha, kto żyje wstrzemięźliwie.

– A kogo – pytam – nazywasz wstrzemięźliwym? Czy tego, kto niczym nie grzeszy, czy tylko tego, kto powstrzymuje się od niegodziwego stosunku?

– Jak może być czysty – mówi – jeśli tylko powstrzymuje się od niegodziwego stosunku, a wciąż bruka się pozostałymi grzechami? Ten jest prawdziwie czysty, kto jest obecny przy Bogu i Jego tylko się trzyma.

Tak mi się spodobały te słowa chłopca, że tak jak zostały powiedziane, tak nakazałem je spisać.

– Zatem – powiadam – trzeba, by ktoś taki dobrze żył, a ten, kto dobrze żyje z konieczności jest taki. Chyba że sądzisz inaczej?

Zgodził się z pozostałymi.

Jedno tu zatem – mówię – wypowiedziano zdanie.

C.D.N.

Augustyn, O szczęśliwym życiu, 3.17-18

tłum. M. Cyrulski

[button link=”http://patres.pl/co-augustyn-wiedzial-o-szczesliwym-zyciu/”]Wstęp do pisma „O szczęśliwym życiu”[/button][button link=”http://patres.pl/o_szczesilwym_zyciu/”]Czytaj od początku[/button]

Przekład powstaje dzięki mikropłatnościom Czytelników. Wpłacając 30 PLN na rozwój portalu możesz zasponsorować kolejną stronę przekładu:

[button link=”https://ssl.dotpay.pl/t2/?pid=7kf0pbzqkxqtr6v3cqpap6p9jfktg12w”]Jedna strona dla Patres.pl[/button][button link=”http://patres.pl/patres-pl-przyspieszamy/”]O projekcie „strona sponsorowana”[/button]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *