Liturgia Kościoła

10 stycznia: wspomnienie dowolne świętego Grzegorza z Nyssy

Urodził się około 335 roku w Cezarei Kapadockiej. Chwalą świętości cieszą się w Kościele także jego matka, Emilia i rodzeństwo: Bazyli Wielki, Piotr z Sebasty i Makryna Młodsza.  Otrzymał solidne wyksztalcenie klasyczne, a po latach spędzonych w małżeństwie jako wdowiec oddal się życiu ascetycznemu i przyjął święcenia prezbiteratu. W roku 380 został wybrany metropolitą Sebasty.

Głębokie życie duchowe potrafił łączyć z dojrzałym namysłem teologicznym, dzięki czemu wydatnie przyczynił się do uksztaltowania się ortodoksji kościelnej w sporze z doktrynami Ariusza. Zostawił po sobie liczne pisma: homilie, komentarze do Pisma Świętego, tekst „O dziewictwie” i „Wielką katechezę”. Na naszym portalu można przeczytać jego homilię na Wniebowstąpienie Pańskie.

W kolekcie przeznaczonej na ten dzień Kościół modli się słowami: „Wszechmogący Boże, święty Grzegorz sławił ciebie swoim zżyciem i pismami, spraw, abyśmy zapominając za tym, co jest za nami i wytężając wszystkie siły ku temu, co przed nami, osiągnęli cel, do którego nas powołałeś”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *