O stronie

Ojcowie Kościoła, którzy w ostatnich latach coraz więcej należnego im miejsca zdobywają sobie w przestrzeni teologicznej, zasługują niewątpliwie na więcej miejsca w przestrzeni wirtualnej niż zajmują w chwili obecnej. W polskim Internecie działa zaledwie kilka stron o tematyce patrystycznej i to najczęściej redagowanych jako prywatne strony badaczy zajmujących się tematyką patrystyczną. Portal patres.pl ma ambicję tworzyć internetową społeczność na bazie miłości do Ojców Kościoła i ich nauki.

Bazą portalu są publikacje redaktorów obejmujące 3 kategorie:

1. Aktualności: informacje o sympozjach, spotkaniach i kongresach dotyczących Ojców Kościoła oraz zagadnień pokrewnych; prezentacje najnowszych publikacji.

2. Teksty Ojców w polskim przekładzie (zaczerpnięte z papierowych publikacji lub przygotowane dla publikacji elektronicznej na łamach patres.pl).

3. Artykuły patrystyczne: teksty badaczy i miłośników chrześcijańskiej starożytności, zarówno prace akademickie jak i bardziej popularyzatorskie na wszelkie możliwe tematy patrystyczne.

Archiwum portalu budowane jest w oparciu o Teczki Ojców. W teczce opatrzonej imieniem Ojca Kościoła linkowane są jego pisma zamieszczone na stronie patres.pl oraz artykuły z nim związane.

Do budowania portalu patres.pl zaproszeni są wszystkich zajmujący się bardziej lub mniej zawodowo Ojcami oraz starożytnością chrześcijańską w różnych jej aspektach. Jeśli ktoś z patrologów lub badaczy antyku ma chęć włączyć się w budowanie portalu patres.pl, bardzo proszę o kontakt: redakcja@patres.pl. Mam nadzieję, że liczyć można na studentów teologii, patrologii, filologii klasyczne, historii czy innych pokrewnych kierunków, że swoim zaangażowaniem przyczynią się do lepszego poznania Ojców.

ks. dr Przemysław M. Szewczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *