Aktualności

Co Augustyn wiedział o szczęśliwym życiu?

Augustyn długo szukał pokoju w swoim sercu. Najpierw dał się pociągać spontanicznymi odruchami młodzieńczego serca, które radość upatrywało w prostych przyjemnościach. Potem dostrzegł radość z odkrywania umysłem spraw dla wielu zakrytych, lecz wybrał się w podróż ścieżką gnozy, która napełnia go mądrością pyszną, nadymającą i zuchwałą, odległą od Bożej mądrości. Wreszcie odkrył, że szczęście jest w pokornym przyjęciu Bożego światła, które jaśnieje w każdej ludzkiej duszy, a które zajaśniało przed naszymi oczami w ludzkim ciele Jezusa Chrystusa. Od dnia ożywienia w nim wiary chrześcijańskiej już do końca swoich dni będzie zmierzał pewną ścieżką naśladowania Chrystusa pewien, że dopiero, gdy spocznie w Bogu, ludzkie serce odnajdzie pokój.

Swoje odkrycie Chrystusa jako drogi do pokoju i szczęścia Augustyn potwierdził chrztem, który przyjął wiosną 387 roku w Mediolanie z rąk biskupa miasta Ambrożego. Do chrztu przygotowywał się mieszkając w podalpejskiej wsi Cassiciacum. Była tam z nim jego matka, która przez cały czas towarzyszyła synowi swoimi modlitwami i cichą obecnością czekając cierpliwie aż sam dojrzeje do poznania i przyjęcia prawdy, którą ona już znała. Był z nim jego syn, Adeodat oraz przyjaciele. Były przede wszystkim jednak duchowe przeżycia i potężne światło, które przemieniało jego dotychczasowe spojrzenie na ludzkie życie i jego sens. W Cassiciacum rodzi się nowy Augustyn: gorliwy chrześcijanin przekonany, że tylko w Chrystusie człowiek może odnaleźć samego siebie.

W tej podalpejskiej wsi powstało jedno z licznych pism, które wprowadza czytelnika w przeżycia i odkrycia Augustyna: De beata vita, czyli „O szczęśliwym życiu”. Ten tekst wybraliśmy jako pierwszy, który chcemy przetłumaczyć na język polski i udostępnić na portalu patres.pl w ramach projektu „strona sponsorowana”. Tłumaczem będzie dr Marcin Cyrulski, filolog klasyczny, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. W tym tygodniu otrzymacie pierwszą stronę jego przekładu.

Redakcja

[button link=”https://ssl.dotpay.pl/t2/?pid=7kf0pbzqkxqtr6v3cqpap6p9jfktg12w”]Jedna strona dla Patres.pl[/button][button link=”http://patres.pl/o_szczesilwym_zyciu/”]”O szczęśliwym życiu” św. Augustyna[/button]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *