Teksty Ojców

Augustyn: dniem Pana jest człowiek, który dobrze żyje

1. W taki sposób, jak wychwalaliśmy naszego Pana śpiewem, tak też postępujmy z Jego pomocą. Każdy bowiem dzień uczyniony jest przez Pana, jednak nie bez powodu o jednym dniu szczególnym zostało napisane: “Oto jest dzień, który Pan uczynił” (Ps 117,24). Czytamy przecież, że gdy Pan uczynił niebo i ziemię, powiedział: “Niech stanie się światłość; i stała się światłość. I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemności nocą” (Rdz 1,3.5). Lecz jest jeszcze inny dzień przewidziany dla nas i szczególnie nam zalecany, o którym mówi Apostoł: “Postępujmy uczciwie jak za dnia” (Rz 13,13). Tamten dzień jest dniem zwykłym i codziennym, rozciąga się od wschodu do zachodu słońca. Jest jednak także ten inny dzień, w którym Słowo Boga jaśnieje w sercach ludzi wierzących i który rozprasza nie ciemności oczu, ale złych obyczajów. Ten dzień wyznajemy, w nim się radujemy. Posłuchajmy Apostoła, który mówi: Jesteśmy bowiem synami światłości i synami dnia: nie jesteśmy synami nocy ani ciemności” (1 Tes 5,5). “Postępujmy uczciwie jak za dnia: nie w hulankach i pijatykach, nie w rozpuście i wyuzdaniu, nie w kłótni i zazdrości. Ale przyobleczeni w Pana Jezusa Chrystusa nie troszczcie się zbytnio o pożądania ciała” (Rz 13,13-14). Jeśli tak czynicie, z całego serca śpiewajcie: “Oto jest dzień, który Pan uczynił”. Wy bowiem jesteście tym, co wyśpiewujecie, jeśli dobrze żyjecie. Jak wielu ludzi w tych dniach jest pijanych?! Jak wielu ludzi w tych dniach nie tylko jest pijanych, ale ponadto brzydko i agresywnie się kłócą?! Tacy ludzie nie śpiewają: “Oto jest dzień, który Pan uczynił”. Pan im odpowiada: Jesteście ciemnością, nie Ja was uczyniłem. Jeśli chcecie być dniem, który Pan uczynił, żyjcie dobrze, a będziecie mieli światło prawdy, które nigdy nie zajdzie w waszych sercach!

Augustyn, Mowa 230 (Na czas paschalny)

Tłum. P.M.Szewczyk

___________________________________

Przez całą Oktawę Zmartwychwstania Pańskiego codziennie na portalu Patres.pl znajdziecie jedną mowę św. Augustyna wygłoszoną podczas obchodów Wielkanocy w IV wieku po Chrystusie. Zapraszamy do przeżywania wielkanocnej radości z Ojcami Kościoła! Do tej pory opublikowaliśmy następujące teksty:

Wigilia Paschalna

Niedziela Zmartwychwstania

Poniedziałek w oktawie

Środa w oktawie

___________________________________

Serdecznie Was zapraszamy do współtworzenia portalu Patres.pl. Bardzo nam pomagacie promując naszą pracę wśród znajomych zarówno dobrym słowem jak i korzystając z portali społecznościowych. Jesteśmy na Facebooku! Możecie polubić fanpage i udostępniać publikowane przez nas posty. Będziemy też bardzo wdzięczni za wsparcie finansowe portalu. Dzięki tym środkom, będziemy w stanie zamieszczać więcej przekładów i artykułów! I nie zapomnijcie dopisać się na listę odbiorców newslettera, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych publikacjach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *