Archiwum Tagów | "Monastycyzm"

szymonslupnik

Szymon Słupnik Młodszy: jego też powołał Pan na słup

Pierwsze czytanie mszalne na liturgię czwartej już niedzieli zwykłej dotyczy powołania proroka. Pan na przestrzeni dziejów powołuje wielu ludzi. Jedną z interesujących i intrygujących postaci jest Szymon Słupnik i o nim możecie przeczytać na naszym portalu.

Czytaj cały artykuł

Powiązany Artykuły patrystyczneComments (0)

klasztor

Monastycyzm chrześcijański cz. II: Dlaczego Egipt?

Z kilku powodów Egipt stał się miejscem w sposób szczególnie predestynowanym do roli kolebki chrześcijańskiego monastycyzmu. W pewnym sensie już duchowo-mistyczne nastawienie pogańskiej religii obecnej nad Nilem od niepamiętnych czasów można uważać za przygotowanie gruntu pod dynamiczny rozwój społeczności monastycznej. Praktyka życia kontemplacyjnego rozwijała się bardzo bujnie w sporej gminie żydowskiej zamieszkującej Aleksandrię. Byli to […]

Czytaj cały artykuł

Powiązany Artykuły patrystyczneComments (0)

pustynia

Marek Eremita, O prawie duchowym

Ponieważ wielokrotnie chciałeś dowiedzieć się, jakie jest to prawo duchowe, o którym mówi boski Apostoł, oraz co za wiedzę i moc mają ci, którzy starają się je zachowywać, dlatego tak jak potrafię postanowiłem powiedzieć na ten temat. (więcej…)

Czytaj cały artykuł

Powiązany Teksty OjcówComments (0)


Newsletter

Kolejna multimedialna publikacja patrystyczna

Kinoteka Patrystyczna

Myśl Ojców na dziś

Moje pragnienie zostało ukrzyżowane i nie ma już we mnie ognia miłości do rzeczy materialnych, jest tylko woda żywa mówiąca we mnie, która z wnętrza mego woła: „Pójdź do Ojca”. Nie znajduję przyjemności w pokarmie zniszczalnym ani w rozkoszach tego życia. Chcę Chleba Bożego, którym jest Ciało Jezusa Chrystusa z rodu Dawida. A jako napoju chcę Jego krwi, która jest miłością niezniszczalną.
Ignacy z Antiochii, List do Rzymian, II wiek po Chr.