Archiwum Tagów | "Monastycyzm"

szymonslupnik

Szymon Słupnik Młodszy: jego też powołał Pan na słup

Pierwsze czytanie mszalne na liturgię czwartej już niedzieli zwykłej dotyczy powołania proroka. Pan na przestrzeni dziejów powołuje wielu ludzi. Jedną z interesujących i intrygujących postaci jest Szymon Słupnik i o nim możecie przeczytać na naszym portalu.

Czytaj cały artykuł

Powiązany Artykuły patrystyczneComments (0)

klasztor

Monastycyzm chrześcijański cz. II: Dlaczego Egipt?

Z kilku powodów Egipt stał się miejscem w sposób szczególnie predestynowanym do roli kolebki chrześcijańskiego monastycyzmu. W pewnym sensie już duchowo-mistyczne nastawienie pogańskiej religii obecnej nad Nilem od niepamiętnych czasów można uważać za przygotowanie gruntu pod dynamiczny rozwój społeczności monastycznej. Praktyka życia kontemplacyjnego rozwijała się bardzo bujnie w sporej gminie żydowskiej zamieszkującej Aleksandrię. Byli to […]

Czytaj cały artykuł

Powiązany Artykuły patrystyczneComments (0)

pustynia

Marek Eremita, O prawie duchowym

Ponieważ wielokrotnie chciałeś dowiedzieć się, jakie jest to prawo duchowe, o którym mówi boski Apostoł, oraz co za wiedzę i moc mają ci, którzy starają się je zachowywać, dlatego tak jak potrafię postanowiłem powiedzieć na ten temat. (więcej…)

Czytaj cały artykuł

Powiązany Teksty OjcówComments (0)


Newsletter

Kolejna multimedialna publikacja patrystyczna

Kinoteka Patrystyczna

Myśl Ojców na dziś

Nasz Zbawca, gdy stał się dla nas człowiekiem, z jednej strony wydał za nas na śmierć swoje własne ciało, aby wszystkich wybawić od śmierci, a z drugiej – chcąc ukazać nam swój własny, niebiański i doskonały sposób postępowania – wyraził go w sobie samym, aby już nikt nie był łatwo zwodzony przez nieprzyjaciela, skoro posiada gwarancję stałości: zwycięstwo nad diabłem odniesione przez Niego za nas. Dlatego więc nie tylko nauczał, lecz i uczynił to, czego nauczał, aby każdy – słysząc słowa: „Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca” – zarówno słuchał Go, gdy przemawia, jak i brał z Niego przykład, wpatrując się w Niego niczym w obraz.
Atanazy Wielki, List do Marcelina, 13, IV wiek po Chr.