Archiwum Tagów | "Herezje"

First Ecumenical Council

Heretyckie środy: KONKURS!

Przez ostatnie tygodnie, każdej środy publikowaliśmy na naszych łamach fragmenty dzieła Teodoreta z Cyru o herezjach. Zakończyliśmy pierwszy rozdział tej księgi i w związku z tym proponujemy Czytelnikom naszego portalu konkurs wiedzy o herezjach. Wszystkich chętnych zapraszamy do ponownego przejrzenia tekstu Teodoreta z Cyru (pierwszy fragment znajduje się tutaj) i wypełnienia formularza konkursowego. Wśród autorów […]

Czytaj cały artykuł

Powiązany Artykuły patrystyczne, Teksty OjcówComments (1)

marcionism

Heretyckie środy: Marcjon i inni gnostycy

Kolejny odcinek książki Teodoreta z Cyru wprowadza nas w świat bardziej i mniej znanych heretyków spod znaku gnozy. Po niektórych z nich zostały tylko imiona… Tak szybko i bezpowrotnie znika błąd! Zapraszamy do lektury! (więcej…)

Czytaj cały artykuł

Powiązany Teksty OjcówComments (1)

B48

Heretyckie środy: Tacjan, wodofiarnicy i inni…

Czy ofiarowanie wody w miejsce wina jest herezją? Czy można być wyłączonym z Kościoła na skutek uprawiania ascezy? Przeczytaj ciąg dalszy księgi Teodoreta o herezjach! (więcej…)

Czytaj cały artykuł

Powiązany Teksty OjcówComments (0)

3f6752aaff13f99d5095bb13d8d04bbd

Heretyckie środy: Karpokrates, Epifianiusz, Prodikos i Walentyn

„Ale czy trzeba opowiadać całą głupotę ich wymysłów?” – pyta Teodoret kończąc opowieść o Walentynie i jego systemie gnostyckich wierzeń. Może całej głupoty opowiadać nie trzeba, ale przynajmniej z grubsza wymysły heretyków trzeba znać, żeby lepiej rozsmakować się w ortodoksji (więcej…)

Czytaj cały artykuł

Powiązany Teksty OjcówComments (0)

gnostycy

Heretyckie środy: Menander, Satornil, Bazylides i Izydor

Kolejna dawka herezji na środę, żeby lepiej zasmakować w ortodoksji chrześcijańskiej: Menander, Satornil, Bazylides i Izydor opisani piórem Teodoreta z Cyru (więcej…)

Czytaj cały artykuł

Powiązany Teksty OjcówComments (0)

upadekszymonamaga

Heretyckie środy: Pierwsi heretycy – Szymon Mag

Kolejna część pisma Teodoreta z Cyru rozpoczyna opowieść o błędach i głoszących je heretykach, którzy pojawili się równocześnie z Apostołami. Na początek teolog i biskup przedstawia nam gnostyka i maga Szymona, którego znamy także z kanonicznych Pism Świętych Kościoła, z Dziejów Apostolskich. Zapraszamy do lektury! (więcej…)

Czytaj cały artykuł

Powiązany Teksty OjcówComments (0)

First Ecumenical Council

Heretyckie środy: Czemu warto znać herezje?

Rozpoczynamy publikację pisma Teodoreta z Cyru, wybitnego biskupa i teologa Kościoła IV wieku po Chrystusie, o wdzięcznym łacińskim tytule „Haereticarum fabularum compendium”, co można oddać polskim „Streszczenie bajań heretyków”. Co środę będziemy zamieszczać na naszych łamach kolejny fragment dzieła. Na początek wyjaśnienie samego Teodoreta, dlaczego warto znać herezje… Zapraszamy do lektury! (więcej…)

Czytaj cały artykuł

Powiązany Teksty OjcówComments (0)


Newsletter

Kolejna multimedialna publikacja patrystyczna

Kinoteka Patrystyczna

Myśl Ojców na dziś

Nasz Zbawca, gdy stał się dla nas człowiekiem, z jednej strony wydał za nas na śmierć swoje własne ciało, aby wszystkich wybawić od śmierci, a z drugiej – chcąc ukazać nam swój własny, niebiański i doskonały sposób postępowania – wyraził go w sobie samym, aby już nikt nie był łatwo zwodzony przez nieprzyjaciela, skoro posiada gwarancję stałości: zwycięstwo nad diabłem odniesione przez Niego za nas. Dlatego więc nie tylko nauczał, lecz i uczynił to, czego nauczał, aby każdy – słysząc słowa: „Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca” – zarówno słuchał Go, gdy przemawia, jak i brał z Niego przykład, wpatrując się w Niego niczym w obraz.
Atanazy Wielki, List do Marcelina, 13, IV wiek po Chr.